Údržbář

12. března 2014 v 10:30 | Hank009 |  Pro pobavení
Jednoduchou domácí údržbu by měl zvládat každý muž. Je to takové zažité téma stejně jako u žen, které by měly zvládat chod domácnosti, vařit, uklízet a starat se o děti. Z praxe je však patrné, že to není pravdou a někdy se tyto funkce prolínají, jindy jsou dokonce zcela vyměněny. Uvádíme zde pár charakteristik mužů a jejich přístup k domácí údržbě.

Domácí kutil
Tento typ muže je schopen poradit si prakticky se vším. Jeho sada nářadí čítá přibližně stejný počet kusů jako vybavení menší odborné firmy. Je sice fajn, že vše opraví, ale tím to zdaleka nekončí. Pokud má svou vysněnou dílnu, je v ní zalezlý prakticky pořád a s neustálou potřebou všechno vylepšovat nemá na nic ostatního čas. Obyčejné domácí práce jsou pod jeho úroveň, provádí jen "odbornou" práci, na své výrobky je patřičně hrdý a donekonečna vyžaduje chválu, jak všechno dobře zařídil. Má tendence se svými produkty neustále chlubit.

Dřevo
Většinou doma sice nějaké nářadí má, ale to se jen jako nářadí tváří. Prakticky s ním nejde jakkoliv pracovat a je vysoce pravděpodobné, že je buď dostal darem, nebo si je koupila jeho družka v zoufalství, když si nutně potřebovala opravit upadlá dvířka od linky. Pokud se již někdy z jakéhokoliv důvodu pustí do činnosti spojené s údržbou nebo jakoukoliv opravou, je pravděpodobnost selhání velmi vysoká; to, že se při této činnosti zraní, je takřka jisté.

Odkládač
Muž, jenž je schopen, ať už ve větší či menší míře, běžnou údržbu domácnosti zvládnout, ale stále ji odkládá. Může se odkazovat na nedostatek času, různými způsoby se vymlouvat (je potřeba koupit příslušné nářadí a materiál; to ještě nějakou dobu vydrží, vždyť to není opravené už rok a přesto se tu dá žít; potřebuje k tomu pomoc kamaráda - zde je odměnou za práci pivo, či jiné naturálie a mnohdy to celé končí právě jen u této části; daný problém vyžaduje delší přípravu a je třeba vše provést pořádně, ne to jen tak zalepit atp.). Když už se do něčeho konečně pustí, většinou to nedotáhne do konce a následuje další fáze odkládání s výmluvou, že už na tom pracuje.

Lenoch
Tvrdí, že vydělává peníze, proto nemusí dělat nic jiného a na tyto úkony si někoho najme. Období vzniku závady a příchod opraváře vždy časově protahuje. Až po tvrdém nátlaku, nastolení podmínek a urgování dotáhne domů nějakého Frantu z hospody, který danou věc zfušuje a situace je ve výsledku ještě horší než předtím. Dalším neduhem je argumentace typu: "Tohle je přece maličkost, kvůli které se nevyplatí nikomu říkat, počkám, až toho bude víc a zvládne se to naráz."

Frajer
Na tohoto týpka pozor. Je to přesně ten, který tvrdí, že všechno zvládne, daný problém už většinou někdy řešil a nic pro něj není problém. Motivovaný a s obrovskou vervou se vrhne do řešení problému a - nezřídka kdy - situaci ještě víc zhorší. Což samozřejmě nikdy nepřizná, a pokud stav dovolí, snaží se vzniklý problém zamaskovat. Což paradoxně vede k dalším a dalším nezdarům. Nikdy si nenechá s ničím poradit a koná až do úplného konce. Až všechny jeho metody selžou, vinu z nezdaru přičítá nevhodnému nářadí, nesprávné konstrukci opravované věci, nadává do čínských šmejdů a vše zakončí uklidňující seancí na pivu, odkud dotáhne "odborníka" Frantu a celý proces se nadále opakuje. Až je situace vyhrocena do krajního zoufalství, teprve tehdy je ochoten nepřímo přiznat svou chybu a práci svěřit odborníkovi. Což samozřejmě komentuje tím, že" "Kdyby to dělal celý život, tak by to taky spravil jak ten chlápek," případně: "Kdyby měl takové nářadí a někdo mu za to platil…" atp.


Divočák
Typ, který sice nějaké nářadí má, ale neví kde. A když už je konečně najde, tak je buď rozbité, nebo není kompletní. Pokud za vámi takovýto člověk přijde a chce si od vás něco vypůjčit, tak ve většině případů se jedná spíš o odpis než o zápůjčku. Buďto dané nářadí nevrátí, ztratí nebo rozbije. Nemá problém používat zahradnické nůžky na stříhání plechu, GOLA klíče jako kladivo a šroubováky místo dláta. Je to velmi vznětlivý typ a každá maličkost ho dokáže vytočit takřka do ruda. Nic se mu nedaří, nemá vytvořený žádný systém a rychleji koná, než myslí. Výsledkem snažení je pak snůška vulgarit, vzduchem létají prdele a jiné nadávky, kterými častuje vše, co zrovna vidí. Spolupráce s ním je pro každého holým utrpením.


Je tedy patrné, že i v tomto případě je potřeba volit kompromis. Pokud muž vyniká v jedné činnosti, s největší pravděpodobností bude jeho slabší stránka někde jinde. I když máte doma úplné dřevo, může to být třeba perfektní otec rodiny a pro běžnou údržbu můžete využít nabídek specializovaných firem a najmout si takzvaného "hodinového manžela", který si poradí s každou záludností. Anebo v případě vaší šikovnosti si opravy provádějte sama a s hrdostí se můžete kochat fungující domácností.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama